Poniedziałek-piątek 9:00 - 18:00

Jak obniżyć koszt kredytu który już posiadamy?

Jak obniżyć koszt kredytu który już posiadamy?

Kiedy Twoje marzenia o nowym samochodzie czy własnym mieszkaniu weryfikuje stan Twojego salda na koncie, zaczynasz myśleć o kredycie. Szukasz sposobów, by koszt zobowiązania był jak najniższy?

Szukając kredytu, warto dobrze przyjrzeć się temu, co proponują banki. Podchodząc rozsądnie do przyszłego zobowiązania finansowego i analizując różne oferty, możesz zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Warto więc podejść do sprawy poważanie.


Poznaj kilka sposobów na to,  jak obniżyć koszt już zaciągniętego kredytu.

Pożycz tyle, ile potrzebujesz.


Skoro zacząłeś myśleć o kredycie oznacza to, że potrzebujesz pieniędzy na konkretny cel. Dlatego na samym początku ustal, jakiej kwoty potrzebujesz. Pamiętaj, że każdą pożyczoną złotówkę musisz oddać z nadwyżką. Nie warto więc pożyczać więcej, żeby mieć na inne przyjemności.

Spłać jak najszybciej.

Jeżeli posiadasz wolną gotówkę to nadpłacaj kredyt lub spłać go w całości przed czasem.


Okres, na jaki zaciągasz zobowiązanie, ma bardzo duży wpływ na jego całkowity koszt. Reguła zazwyczaj jest jedna – im dłuższy okres spłaty, tym niższa miesięczna rata, ale wyższy jego koszt, ponieważ odsetki są doliczane do każdej raty! Dlatego dobrze oszacuj swoje możliwości i zastanów się na jaki okres wziąć kredyt.

Zrezygnuj z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie do kredytu to dodatkowy produkt, na którym zarobić może instytucja finansowa, co powoduje, że klient ma droższy kredyt. Oczywiście jest wiele opcji ubezpieczeń,np.: na życie lub od utraty pracy i mogą się one przydać, ale zazwyczaj na wolnym rynku znajdziemy ofertę z dużo niższą składką niż zaproponuje nam bank.

Jeżeli bank pobrał składkę ubezpieczenia za cały okres kredytowania z góry a wynosi to zazwyczaj kilka tysięcy złotych to zrezygnuj z tego ubezpieczenia a środki zostaną zwrócone na Twoje konto lub przelane na poczet kredytu, dzięki czemu zmniejszy się kwota do spłaty.

Przenieś do innego banku

Idąc za przykładem sklepów, banki także wprowadzają promocyjne oferty np: niższe oprocentowanie lub brak prowizji oraz ubezpieczenia do kredytu.

Jeżeli posiadasz kredyt z maksymalnym oprocentowaniem (obecnie 10%) a inny bank proponuję przeniesienie kredytu do siebie z oprocentowaniem 7% i dodatkowo nie pobiera prowizji za uruchomienie to nie ma się nad czym zastanawiać tylko skorzystać z oferty.

Przykład: Przenosząc kredyt w kwocie 50 000 zł z oprocentowaniem 10%, do innego banku z oprocentowaniem 7% przy okresie kredytowania 6 lat rata spadnie o ok 75 zł miesięcznie. Czyli przez 6 lat zaoszczędzisz ok 5400 zł

Odzyskaj prowizję

Coraz więcej kancelarii zaczyna się specjalizować w odzyskiwaniu prowizji dla klientów którzy spłacili kredyt przed czasem. Jeżeli więc spłaciłeś kredyt w całości wcześniej niż przewidywał to harmonogram spłat, warto podjąć próbę odzyskania prowizji za okres wcześniejszej spłaty.

Podsumowanie

Jak widać jest wiele możliwości na obniżenie kosztów kredytu. Teoretycznie im większa kwota kredytu, tym więcej można odzyskać. Trzeba więc zainteresować się tematem i działać.