Poniedziałek-piątek 9:00 - 18:00

Scoring, czyli w jaki sposób ocenia nas bank.

Scoring, czyli w jaki sposób ocenia nas bank.

Scoring, czyli z angielskiego „punktacja” – to jeden z kluczowych elementów, jaki decyduje o tym, na jakich warunkach otrzymamy kredyt, lub czy w ogóle go otrzymamy.

Na wstępnie należy jednak wspomnieć, iż zagadnienia „scoring” w bankowości nie możemy tłumaczyć dokładnie jako punktacja, ponieważ ona sama w sobie występuje jako osobny czynnik (potocznie: punktacja w BIK).

Czym więc jest scoring ? Najprościej tłumacząc – jest to zestawienie naszych danych, na podstawie których bank ocenia nas jako klienta. Każdy bank nadaje własną wartość poszczególnym danym, przez co dla jednego będziemy klientem pożądanym, a dla innego niechcianym.

Skupmy się zatem na tym, jakie parametry oceniane są podczas wnioskowania o kredyt:

1. Historia kredytowa w BIK

To właściwie podstawowa kwestia, która decyduje o możliwości uzyskania kredytu. Nawet jeśli wszystkie pozostałe parametry mamy idealne z perspektywy danego banku, to negatywna historia kredytowa obróci to wszystko w proch. Każdy bank, pożyczając pieniądze dąży do zminimalizowania ryzyka nieterminowego zwrotu czy nawet utraty tych środków. Widząc osobę, która w przeszłości miała opóźnienia w spłacie, windykację, komornika – zazwyczaj na tym etapie kończy ocenę. Oczywiście opóźnień w spłacie nie możemy wrzucać do jednego worka z windykacją czy zajęciem komorniczym, bowiem aktualny system BIK wykaże zarówno 1 dniowe opóźnienie, jak i to trwające kilkadziesiąt czy kilkaset dni. Tym tematem zajmiemy się w kolejnym wpisie.

2. Wiek

Każdy bank w swojej polityce kredytowej, jasno określa minimalny oraz maksymalny wiek kredytobiorcy. Dolna granica to naturalnie 18 lat, przy czym częściej to przekroczenie 21 roku życia daje nam możliwość uzyskania kredytu. Im starszy klient, tym lepiej – ponieważ zazwyczaj taka osoba jest już bardziej stabilna zawodowo, posiada historię kredytową, a przede wszystkim – bank może znacznie dokładniej zweryfikować taką osobę.
Maksymalny wiek to górna granica, której klient nie może przekroczyć w momencie spłaty kredytu czy też już na etapie składania wniosku. Tu rozbieżności są znacznie większe, bowiem część banków kredytuje maksymalnie do 70 roku życia, niektóre nawet do 80 roku życia, a są i takie, które górnej granicy wieku nie mają ustalonej – tu jednak przy osobach zaawansowanych wiekowo, kluczowy może okazać się właśnie „dobry scoring”.

3. Status mieszkaniowy

Powyższy parametr to określenie własności miejsca zamieszkania. Najczęściej spotykany to: własnościowe, wynajmowane, przy rodzinie, komunalne czy lokatorskie. Oczywiście najbardziej pozytywnie na nasz scoring wpływa posiadanie własnego mieszkania. Nie ma tu większego znaczenia, czy jest ono obciążone kredytem hipotecznym czy nie (dla samego scoringu, bowiem dla zdolności kredytowej jak najbardziej). Własne mieszkanie pokazuje pewnego rodzaju stabilność finansową oraz pozwala z większą dokładnością zlokalizować klienta, który mówiąc pół-żartem, ma dokąd wracać.
Status mieszkaniowy przy rodzinie można spotkać najczęściej wśród osób do 30 roku życia. Mieszkają oni wówczas zazwyczaj z rodzicami. Oczywiście bywają przypadki, w których mieszkamy u członka rodziny będącego właścicielem mieszkania, ale niebędącym rodzicem. Przypadki bywają różne.
Ostatnim najczęstszym typem statusu mieszkaniowego jest mieszkanie wynajmowane. Zwłaszcza w obecnym czasach, gdy migracja za pracą odbywa się bardzo często, na początku większość osób decyduje się na wynajem. Jest to także częsta forma zamieszkiwania przez osoby młode.


4. Wykształcenie

W tym przypadku sprawa jest prosta. Im wyższe, tym korzystniej wpływa ono na ocenę przez analityka czy system bankowy. Widzimy tu pewną lukę, ponieważ sądzimy iż lepiej mieć przysłowiowy „fach w ręku” i wykształcenie zawodowe, niż ukończyć liceum zdobywając średnie wykształcenie i podejmować pracę w różnych branżach, nie wiedząc do końca w czym czujemy się dobrze i co chcemy w swoim zawodowym życiu robić.

5. Stan cywilny

Lepiej być kawalerem/panną czy szczęśliwym małżonkiem? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ani w bankowości, ani tym bardziej w życiu J Tu skupiamy się jednak na tym pierwszym polu. Banki lepiej oceniają osoby w związku małżeńskim, zwłaszcza mające wspólność majątkową. Wszystko dlatego, że w przypadku zaprzestania spłaty, współmałżonek nawet nie będący kredytobiorcą – z racji wspólnoty majątkowej, także odpowiada za terminową spłatę zobowiązania i to do współmałżonka finalnie zgłosi się bank, jeśli jego druga połówka nagle zapadnie się pod ziemię. Drugą stroną medalu jest konieczność wyrażenia zgody współmałżonka przy określonych kwotach kredytu, jednak tym zajmiemy się w osobnym wpisie.
Statusu kawalera/panny nie trzeba zbytnio tłumaczyć. Bywają jednak nieformalne związki, nazywane przez banki „wolnymi związkami” – i tutaj ciekawostka, bowiem będąc kawalerem/panną w wolnym związku, w niektórych bankach system lepiej oceni bycie tzw. singlem, inny z kolei bycie w nieformalnym związku.


6. Dochód
Pod tym zagadnieniem kryje się kilka kwestii.
Pierwsza, to nasz pracodawca. Jeśli jest to przedsiębiorstwo państwowe, administracja państwowa czyli tzw. budżetówka – świetnie. Jeśli jest to duża spółka, zatrudniająca kilkaset osób – także dobrze. Gorzej, jeśli są to niewielkie firmy, małe spółki czy prywatne przedsiębiorstwa – wówczas nasz scoring będzie nieco gorszy.
Istotny jest także rodzaj zatrudnienia – najlepiej jeśli jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, która trwa im dłużej wstecz trwa, tym lepiej. Umowy na czas określony są akceptowane, ale naturalnie z perspektywy banku jest to gorszy dochód. Najniżej w tej hierarchii stoją umowy zlecenie czy o dzieło.
Inne istotne czynniki powiązane z dochodem, które mogą mieć wpływ na scoring to np.: branża, zajmowane stanowisko, wysokość wynagrodzenia, to czy wpływ otrzymujemy na konto czy do ręki

Powyższe czynniki to tylko kilka składników, składających się na scoring. Niestety na większość z nich w momencie składania wniosku kredytowego – nie mamy już wpływu, bowiem nie zmienimy stanu faktycznego w jeden dzień. Istotne jest to, aby odpowiednio się do takiego wniosku wcześniej przygotować. Warto wziąć powyższe aspekty pod uwagę mając w planach ubieganie się o kredyt. Jeśli jednak tego czasu nie ma i kredyt potrzebny jest w trybie natychmiastowym, warto skorzystać z usług doświadczonych ekspertów, którzy doskonale znają procedury i wymogi poszczególnych banków i wiedzą, które banki w danej sytuacji określą klienta zdecydowanie lepiej od pozostałych.

One Response to Scoring, czyli w jaki sposób ocenia nas bank.

  • Ja to często kupuję na raty, mam telefon na abonament oraz debet na koncie, z którego czasem korzystam. Od czasu do czasu wezmę też pożyczkę przez internet na konto. Ogólnie nie trzeba dużo, by stworzyć sobie historię kredytową. Wiadomo wszystko trzeba planować, bo można załapać negatywną historię, choć moim zdaniem z tego można wybrnąć. Przykładowo nie mogłam spłacić w terminie szybkiej chwilówki online, ale po kontakcie z pożyczkodawcą w miarę szybko uregulowałam dług i nie zepsuło mi to zbytnio wiarygodności finansowej.