Poniedziałek-piątek 9:00 - 18:00

Konsolidacja chwilówek- jakie dokumenty przygotować?

Konsolidacja chwilówek- jakie dokumenty przygotować?

Konsolidacja chwilówek to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów, jakim zajmujemy się na co dzień otrzymując liczne zgłoszenia od naszych klientów. Komplikacja wynika nie tylko z ograniczonej oferty, zagmatwanych procedur, ale również z faktu, iż w cały proces musi zaangażować się sam pożyczkobiorca, którego zadaniem jest pomoc w uporządkowaniu wszystkich informacji i danych dotyczących poszczególnych pożyczek.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest analiza raportu BIK (przygotowaliśmy poradnik video abyście mogli samodzielnie pobrać raport – Kliknij TUTAJ). Czasami zdarza się, że potrzebujemy również inne raporty, z baz gospodarczych jak np. KRD, BIG, ale to co zawsze stwarza najwięcej problemów naszym klientom to dokumentowanie posiadanych zobowiązań. Jeśli dany bank nie wymaga dokumentów do konsolidowanych zobowiązań (umów, harmonogramów itp.), to wystarczy samodzielnie rozpisać wszystkie posiadane pożyczki, zarówno te widoczne w BIK jak i te, które nie przesyłają danych do BIK. Zalecamy w tym przypadku sumienność i bardzo dokładny przegląd swoich zobowiązań, tak aby żadnego z nich nie pominąć. Jesteśmy zdania, że zabierając się za porządkowanie swojego zadłużenia, warto pozbyć się absolutnie wszystkich pożyczek pozabankowych.
W tym drugim scenariuszu, a więc wówczas gdy bank wymaga od nas dokumentów każdej z zaciągniętych pożyczek, sytuacja nieco się komplikuje i wpływa na wydłużenie całego procesu. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Z naszą pomocą i waszym zaangażowaniem – odnalezienie umów pożyczek, czy zorganizowanie specjalnych zaświadczeń potwierdzających stan zadłużenia, można zorganizować w kilka dni.

Co widzą banki w raporcie BIK?

W raportach BIK, które pobierają banki jest niewiele informacji dotyczących pożyczek. Zazwyczaj są to:

– data udzielenia pożyczki

– kwota udzielonej pożyczki

– wysokość raty (w przypadku pożyczek miesięcznych jest taka sama jak kwota udzielonej pożyczki)

– aktualna kwota do spłaty

W związku z tym, iż dla każdego zobowiązania bank widzi tylko tych kilka danych, skompletowanie dokumentów pożyczek ma na celu powiązanie tych danych pomiędzy informacjami z BIK a dokumentem danej pożyczki. Bywa niestety tak, że pomiędzy umową a informacją w BIK są rozbieżności. Najczęściej spotykane to data zawarcia umowy (zazwyczaj różnica wynosi 1-2 dni), jednak zdarza się, że i kwoty pożyczki są nieprawidłowo zaraportowane.

 Jakie dane są niezbędne żeby przyjąć dany dokument do konsolidacji?

Najważniejsze dane, które muszą się pokrywać, to data udzielonej pożyczki + druga informacja, która będzie pokrywała się z informacjami w BIK jak np. kwota udzielonej pożyczki, wysokość raty czy kwota pozostała do spłaty. Dodatkowo na dokumencie powinien znajdować się również numer rachunku do spłaty oraz dane klienta.

Jak to wygląda w praktyce?

Z naszego doświadczenia wynika, że ok 50% firm pożyczkowych dostarcza umowy, które nie zawierają wszystkich istotnych danych, które są wymagane przy konsolidacji. Pytanie czy jest to niedbalstwo, czy zamierzone działanie zostawimy bez komentarza. Fakt jest taki, że zazwyczaj czegoś brakuje. Najczęściej są to:

– Brak numeru rachunku do spłaty. Zarówno w umowie ramowej, jak i umowie danej pożyczki brakuje numeru rachunku do spłaty. Czasami taki numer można znaleźć na formularzu informacyjnym, który dostarcza pożyczkodawca, ale w większości przypadków jest on dostępny tylko w systemie danego pożyczkodawcy po zalogowaniu na konto użytkownika.

– Niewłaściwa data – często zdarza się, że różnica  w dacie udzielenia pomiędzy umową, którą otrzymał klient a wpisem do BIK wynosi 1-2dni.  Wówczas dostarczenie takiego dokumentu może spowodować, że analityk w banku uzna, iż są to dwie różne pożyczki, skoro są dwie różne daty zawarcia umowy. Dlatego tak ważna jest uprzednia analiza dokumentów i ewentualne wyjaśnienie rozbieżności przed złożeniem wniosku, z czym bardzo często przychodzi nam się mierzyć.

– Niewłaściwe saldo do spłaty – w raportach BIK firmy pożyczkowe wpisują jako saldo do spłaty wszystkie możliwe koszty. Często są to koszty zawyżone o kilka tysięcy złotych, ponieważ obejmują koszty za cały okres trwania pożyczki, zarówno odsetki jak i np. prowizję, którą rozkładają na poszczególne miesiące. W przypadku wcześniejszej całkowitej spłaty pożyczki, należy ustalić kwotę na bieżący dzień, ponieważ będzie ona zdecydowanie niższa niż ta, która widnieje w BIK.

Jak się przygotować?

Zawsze rekomendujemy naszym klientom zamówienie od wszystkich firm pożyczkowych zaświadczeń o posiadanym zobowiązaniu. Takie zaświadczenie firmy pożyczkowe są w stanie wystawić w pliku PDF i wysłać na maila nawet w ciągu 2-3 dni.

Żeby pobrać zaświadczenie trzeba wysłać do firmy pożyczkowej e-maila (koniecznie z maila, który jest w systemie zarejestrowany jako mail klienta) następującej treści:

„Proszę o wystawienie zaświadczenia o posiadanej pożyczce w Państwa firmie. Proszę aby zaświadczenie zawierało datę powstania zobowiązania, przyznaną kwotę, aktualne saldo do spłaty oraz rachunek, na jaki należy przelać środki w celu całkowitej spłaty. Zaświadczenie proszę przesłać do mnie na adres mailowy w formacie PDF/JPG. Z poważaniem.”

Warto również monitorować, czy dana firma odpisała, że zajmie się sprawą, czy mail został bez odpowiedzi. Jeśli nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi ze strony firmy pożyczkowej w ciągu 24h (choćby maila, że otrzymali naszą wiadomość i zajmują się sprawą), wówczas warto wysłać kolejnego maila i dodatkowo potwierdzić na infolinii, że firma otrzymała takie zlecenie. W przypadku konsolidacji chwilówek każdy dzień jest na wagę złota, dlatego nie można ignorować ciszy po stronie pożyczkodawcy.

Przygotowanie dokumentów do konsolidacji chwilówek to proces żmudny i czasochłonny dla osób, które robią to po raz pierwszy. Dla kogoś, kto zajmuje się tym na co dzień, czas zgromadzenia niezbędnych informacji i dokumentów jest znacznie krótszy. Należy także podkreślić, iż samo zgromadzenie dokumentów to tylko część zadania, ponieważ równie istotna jest ich analiza. To właśnie przeanalizowanie wszystkich informacji pozwala uniknąć komplikacji podczas procesu kredytowego. Dlatego chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem i chętnie odpowiemy na Wasze pytania.

One Response to Konsolidacja chwilówek- jakie dokumenty przygotować?