Poniedziałek-piątek 9:00 - 18:00

Konsolidacja chwilówek: Krok 1 – Od czego zacząć?

Konsolidacja chwilówek: Krok 1 – Od czego zacząć?
Ustalenie wysokości zadłużenia to pierwszy, ale i najważniejszy krok. Bardzo często trafiają do nas Klienci, którzy nie mają pojęcia o swoim zadłużeniu. To największy problem przy próbie wyjścia z zadłużenia – jeśli nie potrafimy kontrolować swoich zobowiązań, bardzo łatwo doprowadzić do zaległości w spłacie. O niej, dowiadujemy się często już po fakcie, gdyż najzwyczajniej w świecie – zapomnieliśmy o przypadającym terminie spłaty. Wstępne informacje, jakie są nam niezbędne do uzyskania już przy pierwszym kontakcie, to:

 

– ilość zobowiązań z rozbiciem na banki oraz parabanki,
– wysokość rat, lub wysokość przyznanych limitów (w przypadku kart kredytowych oraz limitów w koncie),
– orientacyjna kwota do spłaty w poszczególnych zobowiązaniach,
– czy były w przeszłości lub są bieżące opóźnienia, oraz jak duże,
– czy kredyty są ubezpieczone, oraz jak duże jest ubezpieczenie,

 

Takie informacje (wraz z informacjami dotyczącymi dochodu, które opiszemy w kolejnych wpisach) są potrzebne, aby zweryfikować zdolność kredytową.

 

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?
Największą skarbnicą informacji są umowy kredytowe wraz z harmonogramami. Jeśli klient nie dysponuje umowami, pozostają serwisy transakcyjne w bankach – obecnie wiele banków proponuje lub wręcz wymusza założenie rachunku do kredytu, o który ubiega się Klient. Z jednej strony bywa to uciążliwe, z drugiej daje nam możliwość zarządzania tym kredytem – od robienia nadpłat, po kontrolę salda zadłużenia itp. W ostateczności pozostaje kontakt z infolinią.

 

JAKIE INFORMACJE ZANOTOWAĆ?

 

Przy kredytach bankowych polecamy najprostszy schemat:
– NAZWA BANKU
– WYSOKOŚĆ RATY
– AKTUALNE SALDO DO SPŁATY
– WYSOKOŚĆ UBEZPIECZENIA

 

W przypadku kart kredytowych oraz limitów wystarczą nam 3 informacje:
– NAZWA BANKU
– WYSOKOŚĆ PRZYZNANEGO LIMITU
– AKTUALNE SALDO ZADŁUŻENIA

 

W przypadku pożyczek z parabanków (odnawialne i ratalne) przydają się następujące dane:
– NAZWA PARABANKU
– KWOTA DO SPŁATY
– WYSOKOŚĆ RATY (jeśli pożyczka jest ratalna)

 

Jeśli do spłaty jest kilka zobowiązań, to przygotowanie zestawienia nie zajmie wiele czasu. Problem pojawia się natomiast, jeśli zobowiązań jest kilkanaście/kilkadziesiąt. Wyszukiwanie tych informacji może przyprawić o ból głowy. Godziny spędzone na infolinii są gwarantowane. Z tego miejsca zachęcamy do utrzymywania porządków w dokumentacji kredytowej. Zalecamy przechowywanie w jednym miejscu wszelkich umów, harmonogramów, pism z banków czy firm pożyczkowych – pomoże to mieć dostęp do dokumentacji bez stresu i poszukiwania w stercie innych papierów, ułatwi wszelkie działania dotyczące konsolidacji czy wyjaśnienia spornych kwestii.

 

NASZA RADA!

 

Jeśli nie masz doświadczenia w czytaniu umów, analizie harmonogramów i wyszukiwaniu ukrytych ubezpieczeń- zostaw to nam!

 

Jeśli po wstępnej rozmowie stwierdzimy, że jest szansa na konsolidację, pobierz raport BIK (jak to zrobić? Zobaczysz TUTAJ) oraz zeskanuj swoje umowy kredytowe. Jak pobrać raport pokazujemy w filmie instruktażowym na naszym blogu, który specjalnie dla Was stworzyliśmy. Nasi eksperci na co dzień analizują dziesiątki raportów oraz umów. Z całej masy informacji potrafimy szybko i sprawnie wyciągnąć to, co dla naszego Klienta najistotniejsze. Dzięki temu ten pierwszy krok do uwolnienia od chwilówek wcale nie musi być taki straszny.